Není důležité začít, ale vytrvat

13.02.2020

Začali jste cvičit jógu a bojujete s motivací a vytrvalostí? Přečtěte si našich 5 rad, jak vytrvat. Poradíme vám, na co se zaměřit, abyste u jógy dokázali zůstat a cvičení vám přinášelo radost a uspokojení.

1. Nepropadejte panice z první lekce, každý jednou začínal. Dokonce i lektor byl kdysi úplný začátečník, trápil se ve své první pozici psa a čekal, kdy už to skončí. Na hodinách nejsme proto, abychom hodnotili a pozorovali lidi kolem sebe. Jóga není soutěž, není v ní vítězů ani poražených, lepších nebo horších. Ohebnost a tělesné rozsahy nejsou hlavními měřítky, která vypovídají o pokročilosti. Krása jógy a jógových pozic je v tom, že si je každý může přizpůsobit pro své aktuální možnosti. Začátky možná budou náročnější a možná nebudete tak ohební, jak byste chtěli, ale vaše tělo vám i tak bude vděčné za čas, který mu věnujete. A už za chvíli půjde vše snadněji a vy z cvičení začnete mít stále větší radost. 

2. Dbejte základního pravidla jógy - ahimsa - nenásilí, neubližování. Jde vlastně o několik základních principů vycházejících z radža jógy (královské jógy). Obsahují doporučení, která vás chrání před případným zraněním a současně pomáhají, aby pro vás cvičení bylo opravdovým prožitkem. Pokud cítíte bolest nebo přílišné napětí, je lepší zvolit mírnější variantu nebo pozici necvičit. Důležité je uvědomovat si svoje tělo a naučit se ho brát a přijímat takové, jaké je. Je možné, že postavení našich kloubů nám prostě některou pozici neumožňuje provést v plné variantě. V takovém případě je zbytečné to "lámat přes koleno". Lektor vám vždy doporučí mírnější provedení, doplní pomůcky nebo poradí jinou pozici se stejnými účinky.

3. Buďte vytrvalí. Jóga může dát vašemu tělu i mysli nový rozměr. Ucítíte svaly, o kterých jste možná ani nevěděli, že je máte. Objevíte sílu a energii, kterou jste nevěřili, že můžete mít. Poznáte uvolnění a lehkost, v které jste nedoufali. A najdete vnitřní klid, který jste možná tak dlouho hledali. Ano, jóga umí hodně, ale zázraky na počkání nečekejte. Nevzdávejte se po první či druhé hodině. Buďte trpělivý a výsledek se dostaví.  

4. Dýchejte vědomě. Jogíni věří, že každý má pro svůj život stanovený určitý počet nádechů a výdechů, a proto máme mít dech pod kontrolou a neplýtvat jím. Správné dýchání je pro cvičení základem. Bez hlubokého a plynulého dýchání se daleko nedostaneme. Naopak budeme při cvičení spíš ztuhlí a snadněji si ublížíme. Dech můžeme použít jako prostředek pro zahřátí, protažení nebo uvolnění, ale také k získání kontroly nad svými myšlenkami. Je to jako v pohádce se solí. Bez dechu to zkrátka nikdy nebude ono. :-)

5. Užívejte si radost z pohybu. Ať už si vyberete jakýkoli typ jógy, který se dnes nabízí (powerjóga, jóga pro zdravá záda, hatha jóga aj.), měla by to být ta pravá jóga pro vás. Jóga, která dělá dobře vašemu tělu i mysli a kterou děláte s chutí a radostí. Protože jak se říká, jóga je stejně jen jedna. A až se vás někdo zeptá, jakou jógu děláte, můžete říct: "Prostě jógu, která mě baví."

Nehledejte důvody, proč nemůžete začít cvičit jógu. Jednoduše začněte!
Pojďte s námi cvičit jógu.

www.jamayoga.cz