POPRVÉ na jógu?

Užitečné rady pro cvičení jógy na lekcích JAMAYOGA.

Cvičí se naboso v pohodlném oblečení umožňující pohyb. Oblečení by ale nemělo být příliš volné, aby vám při cvičení nepřekáželo.

Na lekci chodíme s dostatečným předstihem. Dáváme tím najevo respekt k ostatním cvičícím i lektorovi. Současně prosíme o vypnutí mobilních telefonů, zvuků i vibračního vyzvánění.

Chováme se tiše nejen v prostorách cvičebního sálu, ale i ostatních prostorech studia Sunmed ve Vyškově. Bereme tím ohled na ostatní praktikující, kteří se chtějí na svoji lekci v klidu připravit. V případě již probíhající lekce tím nerušíme její závěrečnou relaxaci.

Ve studiu ve Vyškově i v Bučovicích jsou k zapůjčení jogamatky (neklouzavé podložky na cvičení). Při jejich používání doporučujeme z hygienických důvodů používat ještě ručník. Pokud to ale s cvičením myslíte vážně, doporučujeme zakoupit jogamatku vlastní. Základní přehled najdete v přehledu pomůcek na jógu. Ostatní pomůcky jako pásek nebo bloček jsou ve studiu k zapůjčení.

Přibližně 2 hodiny před lekcí nedoporučujeme jíst těžká, kořeněná a objemově větší jídla. Dále nedoporučujeme pít kávu a silný černý čaj bezprostředně před lekcí.

Pití při lekcích je vhodnější spíše po menších dávkách. Výjimku samozřejmě tvoří jóga v těhotenství, jóga pro děti a specifické případy dané např. zdravotním stavem, intenzitou lekce nebo venkovní teplotou.

V ranné fázy těhotenství (do 12 týdne), stejně jako v období šestinedělí nejsou vhodné dynamické lekce jógy. Vhodnější je v tomto případě těhotenská jóga, která je pro toto specifické období uzpůsobená.

V prvních třech dnech menstruace se ženám nedoporučuje praktikovat invertní (obrácené) pozice.

Případná zdravotní omezení či problémy, operace nebo úrazy, které proběhly v posledních 3 měsících, konzultujeme s lektorem.

Je běžné, že v průběhu fyzické praxe ásan opravují instruktoři dotekem. Pokud je vám tělesný kontakt nepříjemný, upozorněte přítomného instruktora předem.