Jóga je všude kolem nás

01.04.2020

Chodíte pravidelně na skupinové lekce, kde si v kruhu známých tváří a pod vedením oblíbeného lektora užíváte pravidelné dávky pohybu a uvolnění? Co když nám však pracovní vytíženost, čas dovolených a svátků nebo jakýkoli jiný důvod nedovolí v rituálu skupinových lekcí pokračovat? Skvělou volbou je určitě domácí praxe. Využít při ní můžete třeba některé z našich YouTube videí. Zařaďte jógu do svého běžného života. I přesto, že máte jen omezený čas nebo prostor doma. Jóga je totiž skutečně všude kolem nás. 

Všemocný pozdrav slunci

Není vždy nutné, nebo ani možné, věnovat cvičení celou hodinu a potom se ještě trápit výčitkami, kolik jste mohli zvládnout jiné práce. Je běžné, že v domácím prostředí ve společnosti rodiny máme na cvičení méně prostoru. Stejně jako si však ráno čistíme zuby, můžeme zařadit do svého ranního rituálu pár pozdravů slunci. Toto efektivní a účinné ranní protažení v sobě zahrnuje všechny prvky pro rozproudění energie a protažení těla. Navíc máte příležitost projít si sekvenci sami, v rytmu svého vlastního dechu. Bez nápovědy, bez předsudků, bez obav ze srovnávání s okolím. Konečně si můžete tuto krátkou sestavu opravdu užít a prožít ve svém vlastním tempu. Jen sami pro sebe a sami se sebou, plout na vlně svého dechu a nastartovat nový den. 

Jóga mimo podložku. Kdykoli a kdekoli.

Několik málo pozic a protahovacích cviků můžete udělat kdykoli během dne. Využít můžete židli, stůl, zařadit pozici ve stoje nebo na zemi. Klidně i bez podložky. Dlouhé stání při vaření v kuchyni nemusí být jen povinnost. Stačí si při něm uvědomit pevný postoj a zaměřit na něj svoji pozornost. Na chvíli zavřít oči, srovnat tělo a představit si, že stojíte na podložce ve studiu. Ukotvit chodidla a vyrůst za temenem hlavy. Všechno, co znáte z hodiny jógy, můžete využít i když jen někde stojíte. Ať už v kuchyni nebo při čekání ve frontě v obchodě, na poště nebo na nádraží.

A co takhle využít při sledování televize některý z jógových sedů a přesunout se z pohovky na podlahu? Pokud máte k dispozici větší polštář nebo ještě lépe meditační sedák, vydržíte takto sedět mnohem déle a vaše kyčle vám budou vděčné.

Mnozí si jistě vzpomenou, že dříve musely malé děti ve škole sedět s rukama za opěradlem židle. Zkuste se na chvilku přesunout do těchto školních lavic. Až se vaše záda narovnají, hrudník a přední strana ramen otevře, zhluboka se několikrát nadechněte. Uvidíte a hlavně ucítíte, že to s nimi tehdy učitelé vlastně vůbec nemysleli špatně. :-)

Jóga není jen cvičení

Pestrost a bohatství jógy spočívá v tom, že nejde jen o fyzické cvičení. Jde o ucelený systém přístupu k životu. Ten v sobě zahrnuje různé dechové techniky, relaxaci a meditaci. Všechny prvky jógy nás vedou ke zklidnění. Najdeme zde celou řadu očistných technik, a to jak pro tělo, tak i pro duši. A nesmíme zapomínat ani na etické a morální zásady a doporučení - jama a nijama. Ty nám pomáhají být lepším - jak ve vztahu k ostatním, tak i ve vztahu sami k sobě.

Zkuste být vnímavý ke svému tělu. Pokud cítíte únavu nebo přetažení, stačí se jen posadit a v klidu být sami se sebou. Může to být třeba krátká relaxace nebo práce s dechem.

Způsobů, jak udělat z jógy součást našeho běžného života, je nepřeberné množství. Jakmile se naučíte, že není nutné se v józe omezovat pouze na skupinové lekce, zjistíte, že vám může nabídnout daleko víc, než jste si kdy mysleli.

Tím vás samozřejmě neodrazujeme od docházení na vaše oblíbené hodiny. Jde pouze o návod, jak naložit s časem, kdy na ně z jakýchkoli důvodů docházet nemůžete.

Vaší účasti na našich hodinách si velmi vážíme a kdykoli vás rádi uvidíme.
Pojďte s námi cvičit jógu.

www.jamayoga.cz